Olin viime viikolla blogikutsuilla, jossa esiteltiin sekä Jane Iredalen mineraalimeikkejä ja Environ ihonhoitotuotteita. Minä tietenkin ihonhoidosta kiinnostuneena kuuntelin korva tarkkana esittelyä ja kyselin innokkaasti tuotteista, joihin Minna Heikkilä, Vitamion Oy:stä, vastaili asiantuntevasti.
Environ on Etelä-Afrikkalainen sarja ja ollut jo jonkin aikaa täällä Suomen markkinoilla. Koska nämä ovat hoitolasarjoja, niin eihän näihin pääse tutustumaan, kuin messuilla ja tällaisissa tapahtumissa. Tuotteita myydään siis vain hoitoloissa ja netistäkään näitä ei voi ostaa. Sarjan tuotteista sen verran, että esimerkiksi Avist-sarjaa valmistetaan viitenä A- ja C-vitamiinivahvuutena. Kaikki tuotteet sisältävät antioksidantteja, flavonoideja ja imeytymistä edistäviä ainesosia. A-vitamiiniä käytetään luonnollisena aurinkosuoja-aineena kaikissa Avist tuotteissa. Iho tavallaan totutetaan tuotteisiin ja yhtä tuotetta käytetään 10-12 viikkoa ja sitten siirrytään seuraavaan tuotteeseen aina ykkösestä viitoseen asti. Tuotteissa seuraavaan siirryttäessä A- ja C- vitamiinipitoisuudet lisääntyvät. Tämä vaikutti todella mielenkiintoiselta sarjalta ja ehdottomasti haluan perehtyä tähän vielä paremmin. Saimme muutamia tuotteita testattavaksi, joten palaan esittelyjen kera näihin myöhemmin.
Jane Iredalin Pauliina Laramee oikealla toivotteli Keywordloven Jonnalle etukäteen syntymäpäiväonnittelut kukkien ja kakkujen kera. Olihan meillä tietenkin myös juhlajuomana skumppaa, mutta koska olin autolla, sain maistella pommac- juomaa.
No tämä tytsy ainakin kaipaisi pintaansa hieman hehkua, joten hyvä juttu, että sain ihania tuotteita blogitestiin, joista ensimmäisenä ihanan kimalteleva, hieman sävyä antava face and body lotion. Valoa taittava voide luo kesän hehkua kasvoille ja tätä voi sipaista hieman poskipäille, kulmaluulle ja nenänpieliin. Kunhan kesä kunnolla tulee ja ilmat lämpenee, tätä voi laittaa myös käsivarsille ja decolteelle, antamaan hieman päivettynyttä lookkia ja minusta myös juhlan tuntua, sillä se kimaltaa niin kauniisti. Tuoksu oli myös hyvä, jotenkin hedelmäinen, mutta kuitenkin sellainen, että teki mieli nuuhkia kättä, kun tätä olin siihen laittanut. Voi jopa sanoa, että ylellinen.
Mukana oli myös ihanan hehkeän persikkainen Purepressed blush Whisper. Tämä soveltuu myös silmämeikkiiin, mutta luulen, että ehkä se minulla esiintyy vain poskipäillä ja olinkin jo uuden poskipunan tarpeessa. Tässäkin on hento kimallus, mutta siitähän minä glitter-lady pidän.
Sitten esittelyssä viimeisenä, mutta itse asiassa täysin uutuutena huulihoide Buff ja Crush. Hemaisevia sävyiltään, hennosti tosin sävytettyjä, ja maukkaan tuoksuisia, sillä karkki minulla näistä tulee mieleen. Hoitava huulihoide ei sisällä raaka-ainepohjaisia ainesosia, joten se ei kuivata huulia. Tässä ei myöskään ole sitä vaseliinia, joka tekee huulurasvoihin sen riippuvuuden. 15 suojakertoimena suojaa huulia auringon vaarallisilta säteiltä ja tuotteessa on vihreäteeuutetta, tuoksuna sitruunaa ja appelsiiniöljyä, E- ja C-vitamiineja. Huulet pysyvät tällä hyvin kosteutettuna ja kyllä voin yhtyä samaan, kun olen muutaman päivän tässä näitä kokeillut.
Tuotteet saatu blogitestiin
Yhteistyössä Jane Iredale ja Environ
Lisätietoja janeiredale.fi ja Environ
With love,
M
25 Comments
Aikku
Itselle on uusi tuttavuus tuo sarja. Onko ne luonnonkosmetiikkaa? Huulikiillot ovat tuossa hemaisevan värisiä.
Lady of The Mess
Ihania tuotteita olet saanutkin testailtaviksi – Jane Irendale on tuttu sarja mutta tuo toinen ei – nimen olen kuullut tai lukenut, mutta itse en ole kokeillut.
Blogissani odottelee sinua pieni haaste;)
Outi Krimou/Outi's life
Jane Irendalesta olen minäkin kuullut. Kesän hehkua kasvoille, kesää odotellessa ♡
Sari/Casa Mimi
Minna on jo aikaa sitten vakuuttanut minut Environ tuotteiden käyttäjäksi :-D.
Terveiset Euroopan taivaalta, pilvien yläpuolelta 😉
PauMau
Environia minäkin joskus käytin. Ja netistä olen kyllä niitä tilannut 🙂
hellin
Erittäin hyviä kysymyksiä kyselit siltä edustajalta 🙂 !
Mysterious M
Jane Iredale on mineraalimeikkisarja, jonka raaka-aineet ovat laadukkaat ja hoitavat, peittävät ja aurinkosuojan antavat. Heillä on USA:n syöpäyhdistyksen lupa käyttää tarraa, joka takaa sen, että tuotteet antavat riittävän suojakertoimen ehkäisemään auingon aiheuttamia suojakertoimia. Kannattaa tutustua tuosta linkistä, niin saa siitä parhaimman tiedon. Ei eläinkokeita ja tuotteet yleensä käy myös vegaaneille. Suosittelen:)
Mysterious M
Juu ja hyvältä nuo Iredalen tuotteet ovatkin tuntuneet. Toisiin tuotteisiin en ole vielä koskenut, kun ajattelin perehtyä sitten kunnolla, ihonhoitofriikki kun olen:)
Hei, kiitos haasteesta!
Mysterious M
Niin, jos ei muuten, niin sitten purkista, heh heh:)
Mysterious M
Ihana kuulla, että tuotteet ovat hyviä, kun en ole aiemmin näihin tutustunut!
Oi ei, sinä lentelet jonnekin ihanaan paikkaa, mökillekö sinne Espanjaan?
Mysterious M
PauMau, juuri tarkistin, etten ole löpinöinyt täällä vääriin. Nämä Environ tuotteet on päämies kieltänyt netissä myymästä, joten vain kosmetologit ja hoitolat näitä saa myydä. Kuulemma eivät olisi oikeita tuotteita, jos ostaa muualta.
Mysterious M
Kiitti, Hellin, etten sitten ihan itteäni nolannut intoudessani:) Tykkäsitkö tuotteista vai oletko niitä vielä korkannut?
anneaulikki
Olen kuullut merkistä, mutta en ole tutustunut tarkemmin, kiinnostaa kyllä . Ihania herkkuja kuvissa ♥
Mysterious M
Environ oli minulle täysin uusi tuttavuus. Jane Iredalen tuotteita saa jälleenmyyjiltä ja esim. Tukholmassa Pup ja Nk myyvät sitä myös tavaratalossaan, mutta meillä ei vielä ole tavarataloissa, tietääkseni.
Jonna H.
Golden Shimmer on ihana! <3
Mysterious M
Niin on ja se hehku on tosi kaunis:)
Tiia K
Golden Shimmer tuoksuu niin ihanalle ja antaa täydellisen hehkun, aivan lovena. Nuo huulivoiteet näyttävät suorastaan herkullisilta, ihanat sävyt ja tyylikkäät hylsyt. <3 Tykkään ja upeita kuvia olet ottanut. <3
PauMau
Jotenkin tämä on mun mielestäni hassu kuvio:.miksi eivät sulje nettimyymälää, jos ei ole oikeita tuotteita -kauppa löytyy helposti haulla, myyvät ihan Environ-nimellä tuotteita ja on luotettava kauppa Paypal-maksutapoineen. Näin itse kertovat: "Money back guarantee that the Environ skin care products are 100% genuine." Ja älä nyt missään nimessä käsitä väärin, en suinkaan sinun kertomaasi tässä kyseenalaista :), koska samaa olen ennenkin lukenut muualta. Kunhan hämmästelen 🙂
Mysterious M
Ihan hyvä pointti ja en käsitä vääriin, kun enhän minä tässä myyjänä ole:) Tämä on koukeroista välillä tämä kosmetiikka-ala. Näin siellä sivustolla vaan sanottiin:)
Mysterious M
Kiitos;) Keijukainen on itse joskus savesta kyhäämäni ja kiva kun se vielä on suht ehyenä, taisi siivet joku vuosi katketa, kun mies keräsi pois talvea varten ja ei tajunnut varoa.
Oikein odotan, että milloin pääsee tuota shimmeriä käyttämään, mutta ensin pitää luopua toppatakista:D
Sari/Casa Mimi
Lontoossa oltiin 🙂 Ihanaa viikonloppua!
hellin
En ole vielä korkannut, mutta onneksi tosiaan oli noin hyvä info, koska mun iho reagoi siihen näytepussilliseen tuota A-vitamiinivoidetta. Pistin sen vapun piikkiin (rasvoittuminen ja epäpuhtaudet), mutta oli kiva kuulla, että mistä tuo sitten oikeasti johtui.
Mysterious M
Hui, onpas se sitten tuhtia. Senhän piti alkaa toimia vasta kolmannella putelilla. Olisko sulla muutenkin herkkä iho? Itse siirrän tuon putelin aloittamisen suosiolla syksyyn.
Uraäidin Ruuhkavuodet
Environin tuotteet eivät ole minulle tuttuja mutta Jane Iredale on ihan huippu merkki! Sarjan mineraalimeikkipuuteri on ainutlaatuinen aikuisiän akneen taipuvaiselle iholle. Nämä esittelemäsi tuotteet ovat minulle uusia, täytyypä kokeilla!
Mysterious M
Itse en ole tuota Shimmeriä päässyt vielä kokeilemaan kunnolla, mutta muita kyllä. Laadukkaita, todella kokeilemisen arvoisia! Arvot myös Jane Iredale tuotteissa kohdallaan:)