Vihdoinkin sain neulottua tämän puuvillaisen pitkän villatakin valmiiksi ja onneksi nämä ilmat ovat vielä sen verran suotuisia, että voin tätä vielä käyttääkin. Lämpimältä tuntuu, vaikka langassa on 60% puuvillaa ja loput akryyliä ja lankana Carolina, Oulunkylän lankamaailmasta. Miellyttävä ja kevyt näinkin pitkäksi neuleeksi. Valitsin langan sen mukaan, että se kestää painoa ja saumat eivät venyisi. Mutta teinkin takin yhtenä kappaleena, joten saumaongelmaa ei tule muutenkaan.
Nyt on yksi projekti valmiina ja seuraavaa jo aloittelin eilen illalla. Minä en vain osaa istua ja katsella telkkaria ilman, ettei jotain käsityötä olisi käsillä. Nyt seuraavaan työhön valitsin niin ohuen langan ja puikoit, että huh heijaa, siinä on sormet kovilla.
Mukavaa lauantaita kaikille!
With love,
M
26 Comments
Marru
Todella ihana!!! Oispa mullakin kärsivällisyyttä noin isoon työhön 😀
Mia / Beauty Highlights
Ooh, sä olet kyllä niin taitava! (Tiedän, olen sanonut noin jo sata kertaa, mutta jatkan edelleen, hah!) Tuokin neule niin upea, etten kestä! <3 Neuleet ovat muutenkin syksyn parhautta.
Jassuntassu
Onpa tosi hieno! Musta ei oisi tuon tekemiseen!
Teija Hakula
Aivan upea neuletakki! Luonnonvalkoinen väri sopii ihanasti
punaisten hiusten kanssa.
Mukavaa viikonlopun jatkoa <3
MarikaH
Ooh, upea neule!
Outi Krimou/Outi's life
Siis aivan upea neuletakki <3 Olet kyllä todella taitava.
Marita - Villejä Lupiineja
Voi miten hieno! <3 Kunpa itsekkin osaisi…minun osaaminen loppuu tasan villasukkiin!
maiju
Siis niin ihana. Mä ihailen sitä, että saat aikaiseksi vaikka mitä. Tämä on NIIN upea.
Tiia K
Onpa nätti ja ihan paras syksyyn! Eikä tuo matsku kutita! Kivaa iltaa <3
Tuulia
Ihastuttava villatakki! Taidat neulomisen taidon. Sopii niin hyvin syksyyn.
Kivaa viikonloppua!
Heli-Hannele /Beach house kitchen
Vau, hieno! Ja kuka sanoi ettei vaaleat värit sopisi syksyyn. Kaunista sunnuntaita!
Tiina
Kaunis! Täällä toinen joka ei osaa katsoa televisiota ei ilman puikkojen kilkuttamista. Tällä hetkellä minulla on vaan työn alla sellainen kutomus, joka vaatii ohjeen seuraamista melkein herkeämättä.
Mysterious M
Kiitos:) Sitä ei vaan kannata ajatella, että työ on iso, senkun kilkuttaa vaan puikkoja:)
Mysterious M
Kiitos Mia:) Neuleet ovat minustakin syksyssä se juttu ja mitä pehmoisimpia, niin sitä parempi:)
Mysterious M
Kiitos:) Jos osaat neuloa, niin kyllä se onnistuu. Mutta kannattaa ensin ehkä lähteä tekemään jotain pienempää ja sitten lisätä haastetta, mikäli pitää neulomisesta.
Mysterious M
Kiitos Teija:) Huomaan vaan haalivani ympärilleni valkoista, kun sain vahvistusta tältä blogista, että sitä voin hyvillä mielin käyttää:)
Luin muuten lehtijutun mökistäsi ja kyllä teillä vaan on niin ihana mökki:)
Mysterious M
Kiitti:) Onneksi voi vielä tätä käyttää, niin, jos ei sada. Sitten tämä varmaan imee kaiken ja painaa sata kiloa:)
Mysterious M
Kiitos Outi:) No, tämä nyt on vaan tämmönen helppo yksinkertainen malli, ettei tässä osata tarvi kummosia:)
Mysterious M
Kiitos:) Kuules. älä suotta vähättele taitojasi. Sukat tarvii oman taitonsa tehdä, joten sinä osaat sen ja saat olla ylpeä:D
Mysterious M
Kiitos Maiju:) Se on varmaan tämä, kun ei osaa olla tekemättä ja käsityöt on mulle terapiaa 🙂
Mysterious M
Kiitos Tiia:) Joo, kaikkein tärkeintä on kun lankaa valitsee, ettei se ole karhea tai kutita!
Mukavaa sunnuntaita!
Mysterious M
Kiitos:) Minäkin miellän neulomisen syksyyn…ja talveen ..ja kevääseen ja ok myös kesään:D Taidan olla toivoton nelomisfriikki:)
Mysterious M
Kiitos Heli:) Kyllä valkoinen aina jotenkin raikastaa, vaikka muuten pitäytyisi niissä syksyn väreissä:)
Kaunista sunnuntaita sinne myös:)
Mysterious M
Kiitos Tiina:) No sinä tiedät sitten mitä tarkoitan:) Mutta kieltämättä jos malli on vaativa, niin pitää keskittyä siihen. Siksi pidänkin englanninkielisistä ohjelmista, koska ei tarvitse keksittyä lukemaan tekstejä ja voi vain käsityön lomasta vilkuilla telkkaria:) Mielenkiinnolla jään odottamaan mitä sinä siellä saat aikaiseksi:) Neulomisen iloa!
Business Woman
Ou tsiisus miten hieno!! <3
Mysterious M
Kiitos:) Yllättävän lämmin puuvillaneuleeksi, mutta sehän passaa:)