Kuinka upeaa onkaan esitellä kotikaupunkiani, Helsinkiä kuvissa, näin kauniina päivänä. Aurinkoa viimeinkin ja siitähän tulee tietysti nauttia kunnolla. Puutarhahommia ja siivouksia ja kaikkea olisi tietysti voinut kotosalla harrastaa. Toisin kävi, sillä kaikki muu sai jäädä, kun riensin eilen aamupäivällä kohti Silja Linen satamaa ja Suomi 100- buffet- lounaalle, mekonhelmat hulmuten.
Kyllä nämä laivat kuuluvat niin olennaisena osana meidän kaupunkikuvaan, että vaikea olisi kuvitella satama-aluetta ilman niitä.
Silja Symphony avasi ovensa sadalle median edustajalle, toimittajalle ja bloggaajalle ja tarjosi meille juhlavan Suomi 100 buffet, upeine herkkuineen. Katsastimme pienen pätkän laivan show-esityksistä, ennen kuin siirryimme buffetpöytien ääreen.
Kylläpä tuli juhlava fiilis, kun näimme nämä ihastuttavat kukkasidoksin koristellut pöydät. Valkoinen on juuri oikea väri luomaan ihanaa juhlan tunnetta.
Buffetin kokoamisessa on antanut panoksensa club one- jäsenet ja henkilökunta yhdessä, kuunnellen ideoita ja toiveita ja palauttaen myös pöytiin vanhoja suosikkeja, kuten lihamurekkeen, voileipäkakut ja suklaamoussen. Kotimaisuus, kalapöytiin panostaminen ja vegaanit on huomioitu nyt erityisesti Siljan laivoilla, sillä tällä saralla on koettu puutteita ja on ollut aika tehdä parannuksia ruokien suhteen, jotta jokaiselle olisi jotakin. Vegepaatti tarjoaa nyt mm. hummusta, falafeliä, kasvisvartaita, grillattua munakoisoa ja kasviscurrya.
Varoituksen sana, sillä kuvat voivat aiheuttaa nälän tunnetta ja risteilyhimotusta.
Kyllä siinä oli monenlaisia herkkuja kerrakseen ja tyhjin vatsoin emme sieltä kyllä lähteneet. Mukaan lähtiessämme saimme Fazerin vegekarkkilaatikon ja en kyllä ole aiemmin ajatellut näitä vegepuolen juttuja, mutta nyt se hiukan aukesi minullekin. Karkeissa ja jopa shamppanjassakin voi olla eläinkunnan tuotteita. Vegaanina ei ole ihan helppoa aina löytää suuhunsa laitettavaa, mutta ehkä näillä Siljan laivoilla nyt voi vegaanikin herkutella. Niin ja tietysti me sekasyöjät.
10 Comments
Taina
Oli kyllä herkut! Kiitos kivasta seurasta ja aurinkoista kesän jatkoa! 🙂
Mysterious M
Kiitos itsellesi:) Oli kiva tavata livenä. Mukavaa kesää!:)
Outi Krimou/Outi's life
Harmitti kovasti kun en pojan jalkapalloturnauksen takia päässytkään tulemaan paikalle. Liha- ja jälkiruokapuoli oikein huutaa Outia 🙂
Mysterious M
No voihan:) Minä siellä sinua kuikuilin ja olisi ollut se palkintokin mukana!
Jonna H.
Voisin viettää illan noiden mätien kimpussa. 😀
Mysterious M
No sinun täytyy nyt harkita risteilyä ja mätireissua:D
Elli
Nam minkä näköisiä herkkuja! Alkoi kyllä risteilyt houkuttaa, mutta onneksi yksi on jo tiedossa 😀 Oonko ymmärtänyt oikeen, että tää buffet on vakiona Siljan laivoilla tänä vuonna?
♡ Elli
Sari/Casa Mimi
Taas on ollut ihanat herkut ja kaunis kattaus. Tekee mieli lähteä kesäristeilylle 🙂 Kivaa loppuviikkoa <3
Mysterious M
Näin on Elli:) Tätä kuulemma syksyllä vielä tarkennetaan ja sitten onkin jo joulumenuun aika. Ihanaa risteilyä sinulle!
Mysterious M
Kyllä oli kaunis kattaus ja herkut myös:) Kesäristeily olisi minustakin taas paikallaan. Mukavaa loppuviikkoa <3